School of Computer Science

Modules - 2010

Level Module Code Module Title Semester (Credits) Co-ordinator Reviewer
4/M A 06-11111 BOSS test module Sem2 (10) Matthew Smart Matthew Smart
1/C 06-23546 CertHE Industrial Studies (CIS) Sem1 (60) Behzad Bordbar Sem2 (60) Behzad Bordbar Behzad Bordbar
3/H 06-02363 Commercial Programming Sem1 (10) Nick Blundell Peter Breuer Ela Claridge
4/M 06-17442 Commercial Programming (Extended) Sem1 (10) Nick Blundell Peter Breuer Ela Claridge
2/I 06-18519 Communication Skills & Professional Issues Sem2 (10) Nick Blundell Nick Blundell Nicholas Hawes
3/H 06-02578 Compilers & Languages Sem2 (10) Alan Sexton Alan Sexton Hayo Thielecke
4/M 06-15255 Compilers & Languages (Extended) Sem2 (10) Alan Sexton Alan Sexton Hayo Thielecke
4/M 06-18157 Component-based Software Sem2 (10) Rami Bahsoon Rami Bahsoon Nick Blundell
2/I 06-19339 Computational Vision Sem2 (10) Hamid Dehghani Hamid Dehghani Ela Claridge
2/I 06-18183 Computer Science Study Abroad Sem1 (60) Tom Chothia Sem2 (60) Tom Chothia Tom Chothia John Bullinaria
4/M 06-17417 Computer Security Sem1 (10) Tom Chothia Tom Chothia Marco Cova
2/I 06-19340 Computer Systems & Architecture Sem1 (10) Peter Breuer Peter Breuer Achim Jung
4/M 06-20008 Cryptography Sem1 (10) Volker Sorge Volker Sorge Marco Cova
3/H 06-02525 Databases 2 Sem2 (10) Ata Kaban Ata Kaban Alan Sexton
1/C 06-18186 Design & Media Team Sem1 (10) Russell Beale Russell Beale Robert Hendley
3/H 06-02411 Evolutionary Computation Sem1 (10) Ata Kaban Ata Kaban John Bullinaria
4/M A 06-07953 First semester mini-project Sem1 (30) Robert Hendley Robert Hendley John Bullinaria
1/C 06-22754 Foundations of Computer Science Sem1 (10) Martin Escardo Sem2 (10) John Bullinaria Martin Escardo Peter Breuer
4/M C 06-21923 Fundamentals: Databases Sem2 (10) John Barnden John Barnden Alan Sexton
4/M C 06-21921 Fundamentals: Data Structures Sem1 (10) James Yandle Behzad Bordbar Eike Ritter
4/M C 06-21933 Fundamentals: Intro to Computer Science Sem1 (10) Behzad Bordbar Behzad Bordbar Hayo Thielecke
4/M C 06-21936 Fundamentals: Software Engineering Sem2 (10) Peter Breuer Peter Breuer Behzad Bordbar
3/H 06-02408 Graphics 2 Sem2 (10) Ela Claridge Ela Claridge Hamid Dehghani
3/H 06-22133 Human Computer Interaction Sem1 (10) Russell Beale Russell Beale Jonathan Rowe
4/M A 06-21253 Human Computer Interaction (MSc) Sem1 (10) Russell Beale Russell Beale Jonathan Rowe
1/C I 06-21980 ICY: Databases Sem2 (10) John Barnden John Barnden Alan Sexton
1/C I 06-21977 ICY: Data Structures & Algorithms Sem1 (10) James Yandle Behzad Bordbar Eike Ritter
1/C I 06-21978 ICY: Introduction to Computer Science Sem1 (10) Behzad Bordbar Behzad Bordbar Hayo Thielecke
3/H 06-15506 Individual Study 1 Sem1 (10) John Barnden Sem2 (10) John Barnden John Barnden Ata Kaban
4/M 06-19009 Individual Study 2 Sem1 (10) John Barnden Sem2 (10) John Barnden John Barnden Ata Kaban
1/C 06-21156 Information & the Web Sem2 (10) Iain Styles Iain Styles Eike Ritter
3/H 06-20122 Intelligent Data Analysis Sem2 (10) Peter Tino Peter Tino Russell Beale
4/M 06-20233 Intelligent Data Analysis (Extended) Sem2 (10) Peter Tino Peter Tino Russell Beale
3/H 06-13520 Intelligent Robotics Sem1 (20) Noel Welsh Jeremy Wyatt Richard Dearden
4/M 06-15267 Intelligent Robotics (Extended) Sem1 (20) Noel Welsh Jeremy Wyatt Richard Dearden
4/M A 06-18156 Internet Computing Workshop Sem1 (20) Tom Chothia Sem2 (20) Behzad Bordbar Behzad Bordbar Martin Escardo
1/C 06-23069 Introduction to AI Sem1 (10) Nicholas Hawes Richard Dearden Richard Dearden Mark Lee
4/M 06-22753 Introduction to Evolutionary Computation Sem1 (10) Ata Kaban Ata Kaban John Bullinaria
1/C 06-20415 Introduction to Mathematics for Computer Science Sem1 (10) Lesley Lloyd Sem2 (10) Lesley Lloyd Achim Jung Antoni Diller
2/I 06-19341 Introduction to Natural Computation Sem1 (10) Xin Yao Xin Yao Jonathan Rowe
4/M 06-12412 Introduction to Neural Computation Sem1 (10) John Bullinaria John Bullinaria Peter Tino
1/C 06-11224 Introduction to Software Engineering Sem2 (10) Alan Sexton Alan Sexton Behzad Bordbar
1/C 06-21155 Language & Logic Sem2 (10) Mark Lee Mark Lee Peter Hancox
2/I 06-02640 Machine Learning Sem1 (10) Ata Kaban Ata Kaban Xin Yao
4/M 06-20236 Machine Learning (Extended) Sem1 (10) Ata Kaban Ata Kaban Xin Yao
2/I 06-21254 Mathematical Techniques for Computer Science Sem1 (10) Achim Jung Achim Jung Hamid Dehghani
2/I 06-05934 Models of Computation Sem2 (10) Steven Vickers Steven Vickers Volker Sorge
2/I 06-02495 Natural Language Processing 1 Sem2 (10) John Barnden John Barnden Peter Hancox
3/H 06-11223 Natural Language Processing & Applications Sem2 (10) Mark Lee Mark Lee Nicholas Hawes
4/M 06-12418 Nature Inspired Design Sem2 (10) Robert Hendley Robert Hendley Xin Yao
3/H 06-14410 Nature Inspired Design (A) Sem2 (10) Robert Hendley Robert Hendley Xin Yao
4/M 06-12416 Nature Inspired Optimisation Sem2 (10) Jonathan Rowe Jonathan Rowe Ata Kaban
3/H 06-23644 Networks and Distributed Systems Sem1 (20) Georgios Theodoropoulos Georgios Theodoropoulos Achim Jung
4/M 06-23640 Networks and Distributed Systems (Extended) Sem1 (20) Georgios Theodoropoulos Georgios Theodoropoulos Achim Jung
4/M 06-20009 Network Security Sem2 (10) Marco Cova Marco Cova Tom Chothia
3/H 06-20416 Neural Computation Sem1 (10) John Bullinaria John Bullinaria Peter Tino
3/H 06-23636 Operating Systems with C/C++ Sem1 (20) Nick Blundell Eike Ritter Eike Ritter Antoni Diller
4/M 06-23635 Operating Systems with C/C++ (Extended) Sem1 (20) Nick Blundell Eike Ritter Eike Ritter Antoni Diller
3/H 06-02483 Philosophy of Cognitive Science Sem2 (10) Antoni Diller Antoni Diller Russell Beale
3/H 06-02562 Planning Sem2 (10) Richard Dearden Richard Dearden Volker Sorge
4/M 06-20234 Planning (Extended) Sem2 (10) Richard Dearden Richard Dearden Volker Sorge
3/H 06-02552 Principles of Programming Languages Sem2 (10) Achim Jung Hayo Thielecke Achim Jung Peter Breuer
4/M 06-22755 Programming Massively Parallel Architectures Sem2 (10) Dan Ghica Dan Ghica Georgios Theodoropoulos
4/M A 06-02637 Project - Advanced MSc Sem3 (60) Robert Hendley Robert Hendley Peter Tino
4/M A 06-18159 Project (CompSci - MSc) Sem3 (60) Rami Bahsoon Rami Bahsoon Peter Tino
4/M C 06-06997 Project - Conversion MSc Sem3 (60) Rami Bahsoon Rami Bahsoon Peter Tino
3/H 06-02596 Project - E&SE/BEng Sem1 (10) Ela Claridge Sem2 (30) Ela Claridge Ela Claridge Peter Tino
4/M U 06-02456 Project - E&SE/MEng Sem1 (30) Ela Claridge Sem2 (30) Ela Claridge Ela Claridge Peter Tino
4/M 06-22457 Quantum Computing and Cryptography Sem2 (10) Steven Vickers Steven Vickers Iain Styles
4/M 06-23645 Research Seminar Sem2 (10) Rami Bahsoon Rami Bahsoon John Barnden
4/M A 06-06991 Research Skills Sem1 (10) Peter Hancox Peter Hancox Iain Styles
1/C 06-22382 Robot Programming Sem2 (10) Nicholas Hawes Nicholas Hawes Richard Dearden
4/M A 06-07954 Second semester mini-project Sem2 (30) Robert Hendley Robert Hendley John Bullinaria
4/M 06-20010 Secure Programming Sem2 (10) Hayo Thielecke Hayo Thielecke Tom Chothia
3/H 06-15500 Software Design Study Sem1 (10) Behzad Bordbar Sem2 (20) Behzad Bordbar Behzad Bordbar Mark Lee
2/I 06-18191 Software Engineering Sem1 (10) Joan Jackson Rami Bahsoon Sem2 (10) Joan Jackson Rami Bahsoon Rami Bahsoon Behzad Bordbar
3/H 06-02386 Software Project Sem1 (20) Ela Claridge Sem2 (20) Ela Claridge Ela Claridge Peter Tino
4/M U 06-17419 Software Project M40 Sem1 (10) Ela Claridge Sem2 (30) Ela Claridge Ela Claridge Peter Tino
4/M U 06-17418 Software Project M60 Sem1 (20) Ela Claridge Sem2 (40) Ela Claridge Ela Claridge Peter Tino
2/I 06-19343 Software System Components 1 Sem1 (20) Nick Blundell Robert Hendley Hayo Thielecke Rami Bahsoon
3/H 06-19322 Software System Components 1A Sem1 (30) Nick Blundell Robert Hendley Hayo Thielecke Rami Bahsoon
2/I 06-19321 Software System Components 2 Sem2 (20) Eike Ritter Robert Hendley Rami Bahsoon
4/M 06-18158 Software Testing Sem2 (10) Ela Claridge Ela Claridge Georgios Theodoropoulos
4/M C 06-06994 Software Workshop Sem1 (20) Jonathan Rowe Sem2 (20) Martin Escardo Martin Escardo Steven Vickers
1/C 06-18190 Software Workshop 1 Sem1 (20) Errol Thompson Sem2 (10) James McGregor Errol Thompson Martin Escardo
2/I 06-11582 Software Workshop Haskell Sem1 (10) Antoni Diller Antoni Diller Robert Hendley
1/C I 06-21699 Software Workshop ICY Sem1 (20) Jonathan Rowe Sem2 (20) Martin Escardo Martin Escardo Steven Vickers
2/I 06-02630 Software Workshop Prolog Sem1 (10) Peter Hancox Peter Hancox John Barnden
2/I 06-08165 Software Workshop Team Java Sem2 (10) Errol Thompson Errol Thompson Hayo Thielecke